Instruktorka Šárka

Krásný den,

Jmenuji se Šárka Lelková a láska ke psům se mě drží už útlého dětství.   Po několika letech tvrdého žadonění a několika „náhodně“ dovedených psů domů se mi podařilo obměkčit rodiče a v roce 2000 se k nám přistěhovala 3-letá Německá ovčačka Poly Hronovský pramen.  Po skoro 6-ti letech prosení mi bylo jedno, že Poly byla pro svou bojácnou povahu  vyřazená ze sportovního výcviku  vedeného zkušenou výcvikářkou. Flustrace ze setkání mladá ambiciózní panička a životem sklamaný psík na sebe nenechala dlouho čekat.  Metody „bardů“ výcvikářu nefungovali  nebo si vůbec netroufli radit. Slovo internet v mém okolí nikdo neznal a Agility bylo v plenkách .  Ach vědět jen to, co vím dnes. To by byla jiná písnička.  Těch nenásilných „zocelovacích“ her co mám v zásobě.  Zkrátka Poly výcvik Klasickým podmiňováním strach jen zhoršoval.  Po roce soužití jsme Poly našli nový domov na klidné hájence.  Je mi líto, že jsem v té době neznala operantní výcvik pozitivním motivací.

V roce 2001 jsem dostala další fenku Německého ovčáka Nikytu Favory Cross. Nikča pocházela ze staré čistě pracovní linie. Bylo s ní radost spolupracovat a laskyplně mi odpouštěla mé výcvikové chyby. S Nandou jsme složili celkem tři zkoušky IPO1, ZOP, BH.  V roce 2005 si mého snažení  všimla Markétka Dvořáková a přizvala mě jako další instruktorku do své Psí školy. Neustále jsem hltala všemožné články o výcviku a výchově psů, ale svým školáčkům jsem v určitých problémových chováních neuměla pomoci jednoduše a s trvalým efektem, bez použití „nutného zla“  Nebyla jsem spokojená i když jsem i dvě družstva úplných začátečníků dokázala ani ne za rok dovést k základním zkouškám z poslušnosti.  Udělali všichni a já byla hrdá, ale červík pochybnosti hlodal dál. Už tu byl internet a já měla dokonce i řidičák, což mě umožnilo utratit celé svoje kapesné za benzín+ semináře. A takhle jsem v roce 2012 jsem se ani nevím jak ocitla na semináři Hry pro lepší přivolání  od Susan Garret. Po pár minutách jsem věděla, že je to co moje dušička hledala.  Výcvik pozitivní motivací po dobrém bez krutosti a navíc vhodný pro každé plemeno a pro každý věk. Hned ten den jsem koncept zavedla v tréninku mojí tehdy již 7-leté psí babičky.  To by jste měli vidět to nadšení a jak ožila. Na procházkách ze mě nespustila oči a doslova se žadonila o cvičení.  Jsem moc ráda, že jsem Nikče mohla udělat krásný podzim života s pozitivní motivací nebo před cca 2 měsíci nás navždy opustila v krásném věku 14,5 let.

V polovině roku 2012 se k nám shodou neuvěřitelných náhod dostal  půl roční kokří kluk Bolt papírově Thunderwawe Charming line. Mé výcvikářské ego bylo veliké a pád na zem tvrdý. Nebyla to ta bezproblémová ovčácká povaha. Zpočátku to byl vystresovaný, nervově labilní tvoreček s vlastním názorem a když se mu něco nelíbilo, tak jednoduše se začuchal a mohli padat trakaře a nic ho nevyrušilo. Čuchal, Čuchal, Čuchal a ani flákota masa ho nevytrhla. Jako výzvu nás vzala pod křídla Hanka Böhmová z Psí školy Koira, čímž jí neskonale děkuji. Boltíka výcvik operantním podmiňováním moc baví a pro mě půl práce. V podstatě jen stojím a chytám okamžiky, které se mi líbí. A to by v tom byl čert, aby neopakoval to, za co je pochválen. S Boltíkem se nám dosud podařilo složit Juniorský šampionát krásy a Povahové testy Canisterapeutického psa.  Aktivně chodíme rozdávat radost do nemocným lidem do léčebny dlohouhodobě nemocných a neustále objíždíme další a další semináře.

Do dnešní doby jsem absolvovala přes 30 seminářů a přečetla hromadu knih. Z nejdůležitějších bych vypíchla: půlroční webinář Mvdr.Martiny Klimešové Pozitivní výchova a výcvik psa, Touch Animal Soul od-Gabby Harris, Celý blok seminářů od Rndr. Františka Šusty(Jak naučit, Jak odnaučit, Pozitivní posilování podrobně, práce se skupinou), Agrese mezi Psy Od Mvdr. Hany Žertové, Agility pro (ne)talentované od Hanky Böhmové, Socializace od A až do Z = základ psího štěstí též od Hanky Böhmové, Bart Bellon a Helmut Raise seminář kontankt, Ivan Balabanov The game, Lenka Blachová – Do it as I, Koncept učení psů nápodobou.